sculpture (by division)

(those sculptures listed in boldface are missing or otherwise unaccounted for)

Division 1: Théodore Champion, Antoine Desboeufs, Fernand Desmoulin, Laurécisque, Fernand Lejoint, Leprevost, L.-Antoine Pauwels, Guy Pitchal;

Division 2: Édouard-Théophile Blanchard, Chateauvillard, Joseph-Armand-Augustin Denise, Charles Halphen, Henri L’Enfant, Eugène Paz, Adolphe Porlier, General Émile-Hector Hache,

Division 3 (the original Jewish burial ground): Albouker, Adelaïde Alexandre, Amson, Bailly-Perrin, Victor Brauner, Cahen, David, Émile Deutsch de la Meurthe, Drossner-Goldschmidt, Albert Feldman, Théophile Gautier, Gombrich, Jacques-François-Fromental Halévy, Hayem, Aaron-Arthur Hesse, Daniel Ifla-Osiris, Jeremec, Gustave Lévy, Pam-Propper, Rouche, See; 

Division 4: Caillaux, Henri-Léon Curmer, Edgar Degas, Jean Lannes, duc de Montebello, Désiré-Théodore Mozin, Princesse Marie Soltikoff, comtesse Potocka;

Division 5: Adolphe-Charles Adam, Adams, Chabouillet-Delpy-Collet, Charles Chevalier, Alexandre-Émile Herbillon, Ivanovitch, Miécislas Kamienski, Simeon Mannoury, Charles-Louis Mozin, Henri Murger, Pastre de Bousquet, Henri Porée, Edgard Pouget, Rohart, Adolphe Sax, Pierre Shuvaloff, Louise Thouret;

Division 6: Pierre-Louis Dietsch, Jullien, Pietro Lunardi;

Division 7: Charles-Henri-Joseph Cordier, Pierre-Félix Courtois, Jean-Bernard-Léon Foucault, Jules-Auguste Salomon dit Garcin, Ambroise-Louis Garneray, Lewisohn-Fourner de Lempdes, Martin-Sabon, Jules Slowacki;

Division 8: Conotte-Davrigny, Joseph-Clément Garnier, Fleurquin, Fleury, Grandjacquet, Charles-Alphonse Gumery, Claude-Antoine-Jules Cairon dit Noriac, Louis Tricard;

Division 9: Achard, Benjamin Ball, Marie Haas madame Billard, Élisabeth-Léontine Bonniot de Fleuriac, Georges Carton, Charles-Othon-Frédéric-Jean-Baptiste, comte de Clarac, Fernand Cormon, Clement-Philibert Delibes, Georges Demeny, Philippe Doré, Théodore-Nicolas Monbinne, Jacques Offenbach, Berthe Pigny, Mario Polina, Paul-Ferdinand Quaglia, Philippe-Auguste Sanrey, Pierre-Philippe Thomire, Vanony;

Division 10: Paul Bernard, Delion, Louis Faureau, Jadin, Legrand, François Rey;

Division 11: Belhomme-Drache-Jarlot, Childéric Franca Leite, François-André Isambert, Landrin, Rieu-Rost;

Division 12: Buonarotti-Teste, Marie-Zoé Ferry de Bellemare, Pierre Franceschi, Elise Pitron, Philippe Terrasse, Jean-Pierre, baron Travot;

Division 13: Charles-Alexandre Amaury Duval, Cecile Firman, Louis-Gustave Fougère, Goncourt, Charles-Marie-Adrien Guilmin, Félix Hinoult, Suzanne Darbans, Margaret Kelly Leibovici “Miss Bluebell”, Edouard Nadaud, Henri-Laurent Riviere;

Division 14: Allaseur, Diaz, Jules-Joseph Lefebvre, Claire Borkowska Mazza, Malnou, Marthe Renauden, André Robberechts;

Division 15: Amiot-Druihle, Brialy; 

Division 16: Pierre-Félix Cottreau, Evrard-Bruyer-Raydon, Melanie Heudier, Lethière-Guillaume-Guillon;

Division 17: Charles Baudin, Madame Decamps, Jules-Laurent Duprato, Maire, Marcel Perrier, Eugène Piot, Henri Rochefort, Jacques-Nestor-Lucien Songeon;

Division 18:  Avessens, Jules-Antoine Castagnary, Dalida, Théophile Delcassé, Augustin-François Feyen dit Perrin, Mademoiselle Fanny Garnier, Gérôme, Eugéne Gigout, Henry Moret, Neustadt-Bennett, Suzanne Vannetelle;

Division 19: Alexandre-Joseph Montigny dit Artot, Desiré-Alexandre Batton, Bénard, Blasini-Court, Achille Debray, Delamare-Bichsel, Dubuisson, Caroline Lemoine-Montbrun, Louis Vitet, Zola;

Division 20: Jules Audéoud, Hector Berlioz, Germain Cucco, Constance Haudebourt-Lescot, Paul Lacroix dit Jacob, Eugéne Palmier, Napoléon-Alexandre Roger;

Division 21: Anatole, François-Nicolas Braux d’Anglure, Anne-Marie Gaillard dit Nina de Callias, Colaco-Orsorio, Jean-Charles-Léon Danjoy, Émile-Fortune-Gustave Darnay de Lapierre, Robert Didsbury, Joseph-Louis Duc, Alexandre Dumas, fils, Estrange, Garrigou-Desarenes, Louis-Jean-Emmanuel Gonzales, Léon Gozlan, Gustave-Achille Guillaumet, Laver-Frantz, Henri Leboeuf, Prosper Marius, Armand Marrast, Henri Meilhac, Jules-Émile Pean, Claude Rousset, Antoine-Joseph Sabatier, Louis-Georges Salvador-Tuffet, Siebecker, Jules Simon, Ludmila Tcherina, Octave Terrillon, Francis Thome;

Division 22: Alphonse-Joseph Adhemar, Berard-Lebrun, Hélène Bruzzesi, Berthault-Koller, Cart-Dantan, Lauré-Adélaïde Junot, duchesse d’Abrantés, Alfred Dehodencq, Martin-Thullier, Massart, Maury, Montena, Vaslav Nijinsky, Adolphe Nourrit, Racine dit Émile Prudent, Jean-Eugène-Denis Salmson, Joseph-Isidore Samson, Cornélia Lamme madame Scheffer, Scotti, Jacques-Alexandre Toussaint, Charles-Traugott Zeuner;

Division 23: Henri Brisson, Calluaud, J. Chapuis, Charron, Gabrielle-Anne Cisterne de Courtiras Dash, vicomtesse de Saint-Mars, Victor Paschal Delagarde dit Pascal, Denis-Jules, baron Dupotet de Sennevoye, François-Charles-Marie Fourier, Jacques-Joseph Grancher, Alphonse-Adolphe de Neuville, Remond-Boucher, Gustave Ricard, Henri Rougeyron, L. E. Fortuné Simon, François-Christophe-Armand Toussaint, Ulysse Trelat;

Division 24: Berthon, Pierre Berton, Telsche Boorman, Louis Diemer, Anaïs Fargueil, Jouet, Gustave Le Nourichel, Émile Petit de Couperay, Postic, Jacques-Marius Puget, François-Antoine Ruhlmann, Fernando Sor, Adolphe Vogel;

Division 25: François Cavé, Adolphe Deslandres, Jean-Baptiste Dureau, Godard-Desmarest, Laval, John Le Long, Gustave Lecointe, Nicolas-Prosper Levasseur, Sedille;

Division 26: Pierre Baragnon, J. Charbonnier, Charles-André Collard, Marcelline Desbordes-Valmore, Benoît Fourneyron, Henri Juge, Félix-Victor Massé, Pluyette-Gioanelli, Polignac-Mires-Rozan, Léon-Louis Rostan, Philibert Rouvière, Antoine-Albert-Lambert Thiboust, Jean-Godefroi Tulla, Ward;

Division 27: Alphonse Baudin, Aristide-Martin Bernard, Maurice Castellar, Aglae Didier, Paul-Ernest-Alfred Dupont, Fèvre, Jean-Baptiste Greuze, Jean-Baptiste Guindey, Heinrich Heine, J.-B. Lagriffe, Aristide Simon, Constant Troyon;

Division 28: Paul-Bernard Barroilhet, Alexandre Berseville, Vacslav Brozik, Antoine-Louis Clapisson, Raimond Deslandes, Berthe François, Leopold Lebel, Frédéric Lemaitre, Lévèque-Valentin, Joseph Méry, Nefftzer, Carlotta Patti, Prestat-Guerin-Vautrin, Charles Sedelmayer, Henry Storks;

Division 29: Jean Bauchet, Ange-Gustave Chaudey, Eugéne Flachat, Marie-Berthe Honnorat dit Presily, Nöel-Ernest Lachaud, Marc Lejeune, Lough-Dondenne, Masse, Marie-Louise Petit;

Division 30: Ampère, Paul Codos, Pierre-Jules Delespine, Milly Goldin, J.-B. Vincent Petit, Rohlfs de Brueÿs, Stendhal, Claude Terrasse;

Division 31: Louis-Godefroy Cavaignac, Demuy-Badé, Maria Deraismes, Jean-André-Antoine Larmoyer, Francis Lopez, Henry-Balthasar, baron Vincent;

Division 32: Étienne-Marin Bailly, Bonpieyre de Brou, Cozette, Bertrand Dauvin, Émile Durand, Hector Giocomelli, François-Pierre-Léon Rouvenat, Fernand Widal;

Division 33: Marc Bonnehée, Hippolyte-Raimond Colet, Louis Dumoulin, Olivier Dupuich, Marie-Eliza-Camille Malinet, H. Meyer, Louis-Henry Obin, Sender.