SCULPTURE (BY DIVISION)

(those sculptures listed in boldface are missing or otherwise unaccounted for)

Division 1: Gerard Barthelemy, Bayard-Dargent-Cornet, Cabet, Agustin Cardenas, Coiny, Damas, Alexandre-Joseph Desenne, François-Pascal-Simon Gérard, Jeanne Gautier madame Guéneau de Mussy, Jean-Antoine Houdon, Desiré-Raoul Rochette, Alain Lesieutre, Étienne-Hippolyte Maindron, Maresco, Roty, Rouillard, François Rude, May Chan May-Kan madame Wou-Ki;
Division 2: Pauline-Louise-Sylvie Allouis, Henri-Hippolyte Aublet, A. Boichard, Anne-Marie Debay madame Championnière, Jean-Baptiste Chedeville, Breton-Chertier, Adamantius Coray, Léon Ginain, Édouard Jacques, Yves Jaubert , C. A. Martin-Magron, Hégésippe Moreau, R. Penot dit Dieudonne, François-Charles-Hugues-Laurent Pouqueville, Raspail, Robert Thibier;

Division 3: César Baldaccini, Eugène-Michel Besson, Boulanger, Daniel Carlos, Honore Champion Cortazar-Dunlop, Léon-Alexandre Delhomme, Louis-Pierre Desiene, Desmadryl-Ellies, Paul Huet, Jules-Félix Lanoe, Casimir-Benigne-Jean de La Neuville, Marie-Jacques-Saint-Ange Mallat de Bassilan, Jean-Pierre-Félicien Mallefille, Celina-Maxence-Henriette Sylvain widow Michel, Joseph-Louis-Elzéar Ortolan, Paul Schutzenberger, Alexandre-Camille Taponier, Jules-Romain Tardieu, Pierre Veron, Villiers, Francis-Alphonse Wey;

Division 4: Charles Barbouin, Charles Blech, Alexis, baron Boyer, Chaudet, Charles Corrier, François-Anthyme-Eugéne Follin, Gauchelin, Auguste-Joseph-Alphonse Gratry, Louis-Achille Laubeuf, Eulalie-Noël-Augustine de Gary widow Leriche de Cheveigné, Lhote, Matheiu-Joseph-Bonaventure Orfila, Adolphe Pegoud, Albert-Augustin Petrot, Pull, Agathe Rihet, “La Séparation du Couple/Separation of the Couple”;

Division 5: Isaac-Adolphe Crémieux, Jean-Pierre Delthil, Lion Leopold, Mannheimer, Louis-François Petit-Radel, L. Simon Raphaël Strauss, Wisner, Wolf, Wynands-Dunes; 

Division 6: Jules Asseline, Audoux, Jean-François Barbet, H.-J. Barbot, Marie-Louise Bombec dit Maryse Bastié, Biautte, Henri Bouley, Claude-François Carpezat, Eugène Carriere, André-Alm0 del Debbio, Louis-Joseph-Isnard Desjardins, Émile Egger, Jean-Joseph Espercieux, Achille Foinard, Joseph-Paul Gaimard, Louis-Télesphore Galouzeau de Villepin, Gorse, Alfred Horvatte, Charles Infroit, Paul Labarthe, Pierre Langlois, Louis Lefebvre, Frédéric-Théodore Lix, Pierre-Émile Marquelet, Mathieu-Rolande dit Mathieu-Meusnier, Hippolyte Maze, Ricardo Menon, Justine Möller, Michel Nargeot, Piedfourk, Pierre-Carl-Édouard Potain, Jean-Louis-Armand Quatrefrages de Bréau, Philippe Ratisbonne, Charles Robert, Jean-Baptiste-Toussaint Serrurier, Laurent Simonpaoli, Amédée-Louis-Félix Tribalet;

Division 7: François Amoros, Philibert-Auguste Bonfils, Henri-Ferdinand-Chrétien-Édouard Carey, Étex, Hélène Vimont madame Fouassier, Pierre-Jules Hetzel, Henri Laurens, Man Ray, Alexis-Joseph Mazerolle, Monument des Quatre Sergents de la Rochelle/Monument to the Four Sergeants of Rochelle, Jean-Martial-Désiré Schaeuffele, Andre Weill;

Division 8: Alexandre Alekhine, Bastier, Anna Chomette, Denis-Gaston Dussoubs, Louise Fried, Granger, Mabel de Lacroix, Jossine Levasseur, Baltasar Lobo, Jean-Esprit Marcellin, Georges Mounet-Sully, Elisabeth Dhivert madame Paugoy, Antonin Proust;

Division 9: Léonide-Marye Charvindit "Madame Agar”, Salvador Barbier, Charles-Louis Barreswill, Albert Bayet, Edgard-Just-Eugéne Berillon, Jean-Baptiste Bernaerts, Bezombes, Victor Bernauda, Louis-Gustave Binger, Emmanuel Chabrier, Victor Corbel, Augustine-Heloïse Damman, Delcour, Alexandre-Vince Pineu Duval, François-Joseph Duvillers, Gailledrat, Aimée-Louise-Marie Berthemet madame Gérard, Edmond-Jean-Baptiste Guillaume, Jenty, Adam Laussel, Pierre Leroux, Aristide Lomon, Octave-Alexandre Maurice, Jean Louis Million, Pierre-Félix de Morant, Charles-Louis Parizot, Maurice du Plessys, Jean-Pierre Refregier, Frédéric Rieder, Florentine-Pascale Rigault de Beauvais, Marie-Madelaine Bernhard madame Thurner, Jules Valadon, Paul Viguier, Villejean;

Division 10: Alexandre Axenfeld, Marthe Pralong madame Bramardi, Henri Cahieux, Étienne Charavay, Madame Chretien, René Combe, Prosper d'Epinay, Jean-Marie Dargaud, Jean Delepierre, Marie-Louise Demaille, Charles-Arthur Dubuisson, Augustin-Alexandre Dumont, Jean-Hyacinthe Gallais, Jean-Nicolas Gannal, Charles Gauthier, Georges Jacquot, Louis-Charles Janson, Ferdinand Jeanmaire, Paul Lebret, Jean Legaret, Jean Marie Leroux, Pierre Loison, Marcou, Pierre-Étienne Mauguin, Maybel, General Ludwig Mieroslawski, Marek Stefan Milik, Vincent de Moro Giafferri, Pellerin, Simon Petlura, François-Paul Reignat, Édouard-Gabriel-François-Victor Rey, Paul Richer, Gustave Roussy, Blanche Léger madame Wilmès;

Division 11: François-Yves Besnard, Claude-Nicolas Boisseaux, Bouchut, Jacques Carton, Simon-Claude Constant-Dufeux, Crestinu, Apolline-Claudine-Geneviève Moyen madame Dumay, Alfred Dutour, Edouard, Joseph-Dominique Fontaine, Antoine-Alexandre Fourgeaud, Henri Hamet, Urbain-Jean-Joseph Le Verrier, Heliodore-Joseph Pisan, Émille Perillat, Edgar Quinet, Maria-Louisa-Thérésa Renzi, Ribouillard-Figarol, Alfred Riche, Antoine Roger, Isabelle, marquise de Siniballe, J.-B. Albert de Vaux-Bidon;

Division 12: Bartlett, Benoist, Quentin-Pierre Dufrenois, Marie-Jeanne-Madeleine Guérard widow Giraud, Henri Goetz, Christine Bourmeester, Théodore-Charles Gruyère, Claude-Félix-Abel Niepce de Saint-Victor, Joseph Ottavi, Henri Patin, Jean Peytavi, Aline Pinçon, Albert Raineau, F.-A. Veyne, Ambroiuse-Mathis-Louis Willaume;

Division 13: Antoine-Jean-François Allier, Nicolas Bain, Théodore Banville, Jean-Pierre Barruel, Baudrand, Jacques Beloeuf, Arsène-Désiré Boivin, Eugène-Francois-Abraham Bugnon, Frédéric Cintrat, Combes-Jourdain, Cornil, Mathilde Crémieux, Marie-Justine Leret widow Delaleu de Sainte-Preuve, Hélöise-Justine Jourdain madame Deloustal, Eugène-André Despois, Dieu Anglade, Auguste Dornes, Jean-Pierre Duchesne, Louis Dupré, Charlotte-Éléonore Biffe madame Duseigneur, Nicolas-Auguste Gay-Belille, Antoine-Alphonse Landier, Valentine Peigné-Crémieux madame Lecomte du Nuoy, Charles-Antoine-Emmanuel Leprêtre, Jacques Lisfranc, Pablo Martinez-del-Rio, Pierre Meyer, Michaud-Buisson, Perrin, Jean-Charles Power, Auguste Rubin, Camille Saint-Saens, Philippe-Henri Schunck, Spiégel, Antoine-Marcel Verdier, Eugène-Napoléon Vigla, Eugène-François Villain;

Division 14: Chatelarde, Léopold Kretz, Pierre Larousse, Marie-Françoise “Maria” Legault, Jacques Luccioni, Marie-Louise Marin, Jean-Martin, baron Petit, Picciotto;

Division 15: Edmond-Louis Prince d'Achery Acheryoticos, duc de San Donnino, Ascoli, Badin-Sellier, Berthe Bady, Daniel Blum, Henri Bouchot, Louis Delage, Do, Dumont d’Urville, Fauconnier, Louis Hachette, Jean-Marie Hatier, Pierre-Charles Huguier, Pierre-Augustin, comte Hullin, Pierre Lenoir, E. Martet, Michel Moring, Roehn, Roux de Rochelle, Jean-Baptiste Sudrot, Albert Terson, Théron, Pierre-Victor Vigier;

Division 16: Boileau, Bremond, Paul-Camille-Hippolyte Brouardel, Marie-Desirée Arbousse madame Delafontaine, Gallicher, Lejay, François-Joseph Lionnet, Henri Neel, Claude-Denis-Auguste Valette;

Division 17:  Albrecht, Jules Delarbre, Sylvestre-Joseph Brun, Julia Hiolle, Paul Lechevalier, Monument to the Polish Patriots, Jules Moulin, Remy-Robequin, Charles-Augustin Sainte-Beuve, Pierre-Alexandre Schoenewerk, Thernay-Descroux, Consatant Verick;

Division 17 Petit: Breton, Deglin, Laure-Élisabeth-Marie-Louise Deveria, Drivet-Delannoy-Riviere, Georges Druilhet, Madeleine-Jeanne-Marie Herard, Gustave Jundt, Charles-René Leconte de Lisle, Eugène Lefebvre, Jean-Henri Lefortier, Alfred Loudet, Maillot, Nageotte, Charles-Florent Paqueau, Henri-Auguste-Jules Patey, C. Richard, Clothilde de Rochaleao, Jules Steeg, Jules-Victor-Jacques Talrich, Léonie Valton madame Vernon;

Division 18: Auguste Beaumont, Marie-Rose Bussière widow Beauvais, Marc-Lucien Boutteville, Bullier, Jacques Etienne, comte de Cardaillac, Jean-Baptiste Champeil, Chaplain, Claude-Félix-Théodore Daruelle d'Aligny, Jean-Barthélemy Daumas, Charles-Albert-Auguste-Eugéne Dumont, Louis-Alexandre Foucher de Careil, Simon de Gaspari, Georges Girou, Grabowski, Guérin, Isidore Guérin-Menneville, Hubert-Patin, “Jean-Jacques”, Alfred Joly, Henri Joret, La Beaume de Tarteron, Regulus-Adolphe Lanneau, Pierre-Arthur Lasnier, Henriette Pustawojtow madame Lewenhard, Pierre-Charles-Alexandre Louis, Montferrier-Hugo, Théodore-Louis Olivier, Jean-Joseph Perraud, Pillier, Louis Thuasne, Daniel Vierge, Berthe Barreiros madame Yver;

Division 19: Agenard, Ajlabert, Collard-Bige, Louis Combes, Comte, Auguste Coudereau, Joseph-Théodore Deck, Félix-Jacques Duban, Joseph Henry, Auguste-Jean Le Bailly, Marie-Augustine Dufrénoy madame Marchon, Pierre Ollier, Soupeaux-Lucas, Veyesset;

Division 19 Petit: Henry Archlante, Ferdinand Brunetiere;

Division 20: Adolphe-Antoine Allié, Bullier, Jean- Claude Colfavru, Nicolas-Jules Espanet, François Huet, Jean-Baptiste Robert, Heinrich Daniel Ruhmkorff, Jean-Baptiste-Étienne Vazeille;

Division 21: Henri Borniol, Victorine Guillaume veuve Genvrain, Lozouet;

Division 22 Petit: Zacharie Astruc, Charlot, Albert Coët, Elie de Cyon or Elias von Cyon, Desiré Dujardin, Hochet, René Leblanc, Marchand, Georges Marin, Marois, Catulle Mendes, Émile Mercier, Pigeon, Tatiana Rachevskaya, Arthur-Adolphe Suau, Tournier;

Division 23: No sculptures.

Division 24 Petit: Valensi;

Division 25: Jules-Gabriel-François Baillarger, Beguine, Étienne Bigot, Madame Dreyfus, Henri Escoffier, Jules Lebaron, Edmond Leclère, Alfred Nee, Gabriel Syveton, Félix-Claude-Antoine Vialay;

Division 25 Petit: Baer-Picard-Victor, Nathan Barnett, Georges-Armand Berger, David Bloch, Blum, Cohn, Fabi-Weissohn, Édouard Foa, Josephine Stern madame widow Hersent, Hayem Lang, Lebreton, Lievre, Bernard Lyon, Joseph-Armand Mayer, Abel Reitlinger, Royan, François Sorin, Anthony Valabrègue;

Division 26: Cordier, Deze-Deffayet, Édouard-Pierre Frémy, Madeleine Dauphine-Dornes madame Jamot, Auguste Lançon, Jenny Schuster-Burckhardt madame Mewes, Aimée Moreau, F. F. Henry de Mylius, Pagniez-Bailly, Auguste-Jean-Baptiste Perroux;

Division 26 Petit: Jean Baudoin, Pol Bernheim-Le Coeur, Jean-Baptiste dit “James” Bertrand, Paul Boyaval, Félix-François-Jean Cantagrel, Cordier, Laure Martin Coutan-Montorgueil, Cesar Franck, Joseph-Antoine Gardet, Henry Hertz, Henri-René-Albert-Guy de Maupassant, Morice, Jean-Alexandre Pezieux, Nicolai Roussev, Julio Ruelas, Robert Duarte Silva, Edmond Valentin;

Division 27: Albert Aubry, Charles-Pierre Baudelaire (cenotaph, see division 6), Antoine-Jacques-Claude, comte Boulay de la Meurthe, Henri Chaumont, Alexandre Clair, André Dignimont, Victoire-Henriette Doron madame Durand, Jean Esparon, Nancy Fleury, Édouard Gleize, R. P. Amédée Jouin, Henri Boulanger dit Larochelle, Louis-Hippolyte Le Bas, J. Wattiez;

Division 27 Petit: H. Bellery-Desfontaines, Maurice Emmanuel, Édouard Estaunie, G. Evdelin, François-Paul-Louis Gervais, Claude-Desiré Goubet, Grigori Guerchouni, Haulet-Henry, Henri Jamin, Emile Legrand, Ernest comte de Lipowski, Georges Lisan, Valentin Magnan, Diogene Maillart, Eleuthére-Elie-Nicolas Mascart, Albert Merat, Metzger, Louis Mullem, Lucien Schnegg, Jules Talon;

Division 28 Petit: Barboux, Frédéric-Auguste Bartholdi, Bloche, Bourbel-Bonhomme, Louis Charles, Gilbert Declat, Henriette Filliat, Flamant-Champenois, Henri Gaillet, Joseph Garreau, Louis Herbette, Paul-Gustave Herbinger, Gaston Klein, Marchais-Lagrave, Faustin Moignev, Germaine Peron, Maria-Elisabeth Sachs, Tony-Révillon;

Division 29 Petit: Albert Ades, Danziger, Jean-André Delorme, André Deroide, Jean-Arthur Fauché, Filone, Fournier, Arthur Garnier-Pages, Germain, Charles-Firmin Gillot, Henry Govignon, Colette Guinebert-Brunot, Elisa Coquerel madame Koeppel, J. B. Hippolyte Lebègue, Arthur Levy, Léon-Eugène Longepied, Maillol, Maugeret, Pascal, Émile Pinat, Rousselle, Jean-François Soitoux, Hélène Mirecourt madame Therval, Jacques Touzet, N. Vascihde, Wallon;

Division 30 Petit: Adolphe Bickart, Annette-Rosalie Meyer madame Blum, Armand Cahen, Hallern, Marie Heilbron madame La Panouse, Isaac Levy, Oppenheim, Olchanski, Picard-Bernheim, Rozenberg, James Sanua Abou Naddara Chaer-el-Molk;