Sculpture (by division)

Division 1: Isabelle-Eugénie Boyer, Marie-Thérese Carruette, Henri Houssin, Charles-Jules Jolin dit Gil-Peres, Laugée, Mollard, Sohege-Cauvain, Frédéric Spitzer (1814-1890), Talbot-Shakespear, Tousselle;

Division 2:  Coffigny, Pierre-François-Eugène Cortambert, Dieudonne Costes, Fernando, Grillon, André Hummel, Laurans, Joseph-François Michaud, Ralli, Rodocanachi; 

Division 3: Louis-Ernest Lheureux, Adelaïde de Boisserée madame Mathieu, Charles Geoffroy, Ernest Lavigne, Voelcklel;

Division 4: Léopold Auzolle, Jules-Pierre Baget, Jean-Émile Borget, Jean-Charles Chabrié, Armand Dayot, Heugel-Chevalier, Henry Jousselin, Elèonore-Marie-Antoinette Laffitte, Édouard Manet and his sister-in-law Berthe-Marie-Pauline Morisot madame Manet, Morel, Jose del Saz Cabellero;

Division 5: Tellier;

Division 6: Durassier, Sosthene Fabre de Lameurelle, Eugéne Farcy, Charles-Étienne Guillet, Watrin;

Division 7: Carpentier, Forti, Henry Fouquier, Henry Kistemaeckers, Hector Lefuel, Marinoni, J. Paysant, Léon Perreault, Salomon, Jacques-Gustave Sandoz;

Division 8: Barrias, Beauregard, Boutellier, Buquet, Casalonga, Jean Chiappe, Combelles, Diaz, Feret, Hippeau, Magentis-Denizot, Parra, Édouard Pasteur, Gabrielle Pera, Claude Vassal;

Division 9: Francois-Albert Buisson, Philippe Bunau-Varilla, Carlu, 
Louis Castex and Beatrice Bretty, Chauvet, André Gillois, Huntziger, Luizet, Georges Mandel;

Division 10: Decoisy, Henry Farman, Antoine-Sulpice Fauvel, Galea, Louise-Rose-Étiennette “Rosemonde” Gérard, Herbez, Hue, Louis Le Camus, Minassian, Perényi, Henri Renaud, Vanparys;

Division 11: Marie Bashkirtsheff, Édouard-Louis Bejot, Léon Clement, Auguste Dumont, Rosine Laborde, Togrul Narimanbekov, André Piot, Adam-Mathias Turpin, Volterra;

Division 12: Gustave-Ernest Bartet, Maurce Bellonte, Dessain, Maurice Genevoix, Henriette Lafourcade, Julien Loisel;

Division 13:  Abeille-de Gouy d'Arsy, Dupont, Gennevois, Marcelle Pérard madame de Graffenreid, Guerlain, Paul Guillaume, Lami, André Laval, Yves Le Trocquer, Pierre-Paul Masson, Cèlestin Montcocol, Oudebert, Ruhlmann, Sander, Virenque, Renée Vivien, Wolf; 

Division 14: Aubert, Bauche, James Gordon Bennett, Jr., Cambaceres-Lannes de Montebello, Théophile Chauvel, Einhorn-Percin, Gagey, Joseph Henry-Roujon, Henry Laurent, Lestrange, Mercedes, Negrepponte, Joseph Thome, Trotry-Latouche-Nicolle; 

Division 15: Bluzet, Dettwiller, Dormeuil, Gompertz, Jane Henriot, Madrenas y Satorres, Salin, Savalle, Henry William Harry Sharon.